Після початку повномасштабної війни в законодавстві та в роботі державних установ відбулося багато змін. Закупівельникам важливо знати не тільки про нові ухвалені постанови щодо закупівель, але і як працює АМКУ під час воєнного стану.

Робота органу оскарження

За словами Ольги Піщанської, голови АМКУ, з процесуальної сторони в роботі колегії нічого не змінилося. Діяльність органу забезпечується повною мірою, а розгляд скарг відбувається згідно з положеннями ЗУ «Про публічні закупівлі». Як і раніше, існує можливість брати участь у засіданнях. Комітет ухвалює рішення відповідно до інформації, яка має бути наявна в системі «Прозорро» у вільному доступі.

На сьогодні робота колегії з оскарження не змінила ані терміни, ані принципи своєї роботи.

Щодо скарг

До АМКУ постійно надходила велика кількість скарг. Минулого року їх було понад 14 тисяч, а цього року за період з кінця лютого до тепер їхня кількість становить близько 200 скарг.

Розгляд скарг наразі відбувається досить швидко та без затримок, адже їхня кількість значно зменшилася. Комітет починає розглядати скаргу одразу ж в день її отримання.

Щодо помилок, яких припускаються замовники

Помилки замовників залишилися майже такими ж, якими були й до повномасштабного вторгнення. Однак з’явилася одна особливість, яку замовники іноді досі не враховують.

Наразі державні реєстри є закритими, тож учасники не мають можливості отримати витяги, які б підтвердили відсутність підстав, що визначає стаття 17 ЗУ «Про публічні закупівлі». В тендерних документаціях досі можна зустріти вимогу надати такі витяги, а така умова унеможливлює виконання умов документації. Коли така скарга розглядається, комітет враховує норми ЗУ «Про публічні закупівлі» про дотримання учасниками вимог тендерної документації та у разі наявності такої вимоги й відсутності її оскарження визначає правомірність такого відхилення.

Пані Ольга зазначає, що комітет не отримував жодної скарги на умови документації, яка містить таку вимогу.

Як варто проводити закупівлі: відповідно до ЗУ «Про публічні закупівлі» чи до Постанови №169

Комітет оскарження виконує свої функції керуючись 18 статтею ЗУ «Про публічні закупівлі». Також комітет враховує Постанову, яка була ухвалена у зв’язку з введенням воєнного стану.

Якщо потрібно вирішити як саме проводити закупівельну процедуру, необхідно брати до уваги якою є ситуація в країні та в окремих регіонах. У разі відсутності можливостей провести закупівлю відповідно до Закону, треба діяти згідно з Постановою. Однак АМКУ рекомендує застосування положень саме ЗУ «Про публічні закупівлі», адже Україна є правовою державою, після перемоги її розвиток має бути швидким й ефективним. Закупівельники не мають повертатися до «закритих» закупівель, коли є можливість все зробити прозоро.

Про зміни у сфері публічних закупівель в майбутньому

Формати роботи мають бути змінені з урахуванням ризиків, які існують на сьогодні. Прозорі та відкриті закупівлі — це запорука боротьби з корупцією. Але водночас з початку повномасштабного вторгнення безпека інформації опинилися під загрозою, адже будь-які відомості може у своїх цілях використати ворог для завдання шкоди країні.

За словами пані Ольги, напрацювання нових законодавчих ініціатив є вкрай важливим для забезпечення безпеки зараз та успішного розвитку сфери після перемоги.

Супровід скарг в Антимонопольний комітет

Супровід публічних закупівель для замовників 

Супровід публічних закупівель для постачальників

Закону України «Про публічні закупівлі»