Лімфоми зазвичай являють собою злоякісні пухлини лімфатичної системи. Слово лімфома буквально означає "пухлина лімфатичного вузла". Лімфатична система не є єдиним органом, вона розподіляється по всьому тілу і складається з лімфатичних каналів, що транспортують лімфу до тканин, і лімфатичних органів. З одного боку, це первинні лімфатичні органи – тимус і кістковий мозок: там дозрівають клітини лімфатичної системи, так звані лімфоцити (підгрупа лейкоцитів). Вторинні лімфатичні органи включають, наприклад, лімфатичні вузли, селезінку або лімфатичну тканину шлунково-кишкового тракту і горла (мигдалики). 

діагностика лімфоми в лісод

У разі появи злоякісної лімфоми лімфоцити перероджуються, починають безконтрольно рости і розмножуватися. Цей вид раку пов'язаний зі збільшенням лімфовузлів і може виникнути в будь-якій частині тіла, де розташовані їх скупчення.

Класифікація: лімфома Ходжкіна, неходжкінська лімфома, множинна мієлома

Історично серед злоякісних лімфом виокремлюють 3 великі групи: лімфома Ходжкіна, неходжкінські лімфоми (НХЛ) та множинна мієлома, яка є одним із так званих плазмоклітинних захворювань.

  • Лімфома Ходжкіна являє собою окремий тип лімфоми. Назва походить від доктора сера Томаса Ходжкіна, який вперше описав цей особливий вид раку лімфатичної системи майже 200 років тому.
  • Неходжкінськими лімфомами є всі інші види лімфом, які не вважаються лімфомою Ходжкіна. Звідси й частка "не" – не Ходжкіна лімфома. Цей термін об'єднує близько 30 різних лімфомних захворювань. 
  • Множинна мієлома також є злоякісною лімфомою. Тому що вона походить зі зрілих В-лімфоцитів, так званих плазматичних клітин.

Ураження лімфатичних вузлів іншими типами пухлин

Злоякісні лімфоми виникають із лімфатичної тканини. Їх не слід плутати з метастазами в лімфатичні вузли. Метастази – це поширення ракових клітин із певної ділянки на інші частини тіла та органи. За багатьох типів онкологічних захворювань, наприклад, раку молочної залози або товстої кишки, пухлинні клітини можуть поширюватися по всьому організму через лімфатичну систему. Якщо в лімфатичних вузлах виявлено ракові клітини, це не обов'язково означає наявність злоякісної лімфоми. Це можуть бути ознаки іншого виду раку на пізніх стадіях.

ракова клітина лімфоми

Діагностика лімфоми: обстеження при підозрі на рак

Для підтвердження діагнозу лікар повинен провести ретельне обстеження. У LISOD (сайт https://www.lissod.com.ua/ua/)  цей процес включає в себе низку кроків:

По-перше, онколог з'ясовує історію хвороби і опитує пацієнта про симптоми, такі як лихоманка, нічна пітливість і мимовільна втрата ваги. Потім проводиться огляд, під час якого лікар прощупує лімфатичні вузли і живіт, а також оглядає мигдалики.

самодіагностика лімфовузлів

Далі, для отримання більш точної картини лікар може видалити підозрілий лімфатичний вузол або взяти зразок тканини для біопсії. Цей матеріал потім досліджується під мікроскопом у лабораторії.

Якщо діагноз лімфома підтверджується, лікарі мають визначити, на якій стадії перебуває рак і як сильно розповсюдився по організму. Для цього зазвичай проводять різні візуалізаційні дослідження, такі як УЗД, рентген, МРТ, КТ або ПЕТ-КТ. Також можуть бути призначені аналізи крові та кісткового мозку.

Виявлення лімфоми потребує від лікаря високої кваліфікації та досвіду. Діагностика захворювання на ранніх стадіях значно підвищує шанси на успішне лікування. Тому вибирайте перевірені медичні центри, які мають великий досвід у виявленні та лікуванні різних видів раку.